Svjetska federacija gluhih proglasila je 23. rujna Međunarodnim danom znakovnog jezika. Budući da PISMO svog konja za ovu utrku ima, donosimo nekoliko zanimljivosti o tematici znakovnog jezika te o Voiceeu – pametnom izumu tvrtke Grow koja je svoje početne korake napravila baš u inkubatoru PISMO. Voicee su pametne naočale koje u realnom vremenu generiraju zvuk u tekst i ispisuju ga na leće naočala kao filmske titlove. Iako bi se moglo pomisliti da je Voicee napravio optičar, istina je sasvim drugačija. Naime, pametne naočale Voicee potekle su iz – gaminga! Voicee nisu jedine pametne naočale na tržištu, ali su svakako drugačije zbog tehnologije koju koriste. Tisuće gluhih osoba u svijetu imaju mogućnost koristiti pomagala ove vrste kako bi si olakšali svakodnevicu. Napredak tehnologije nekad je doista velik korak prema ugodnijoj i lakšoj svakodnevici.
Uvriježeno je mišljenje kako je znakovni jezik jedan i jedinstven, a to nije istina. Znakovni se jezici poput svih ostalih jezika razlikuju. Znakovni jezik ima svoja detaljna pravila, gramatiku te bogati rječnik i može prenijeti jednaku količinu informacija kao i oralni jezici. Govorni i znakovni jezik vrlo su različiti i gotovo je nemoguće istovremeno koristiti oba jezika pa kad osoba istovremeno govori i znakuje, koristi ustvari simultanu znakovno-oralnu komunikaciju. Kako bismo bolje razumjeli gluhe osobe, važno je znati:
- čak 90 % gluhih osoba ima čujuće roditelje. Samo 3 % gluhe djece dolazi iz obitelji s oba gluha roditelja
- gluhe se osobe jednako kao i čujuće mogu baviti sportom, samo što se signalizacija prilagođava gluhima pa se koristi vizualna signalizacija u vidu zastavica i svjetala
- i najvažnije od svega – termin gluhonijema osoba pogrešan je i uvredljiv! Gluhoća ne uvjetuje nijemost i većina gluhih osoba može govoriti.
Adminka
*Stavovi izrečeni u ovom tekstu osobni su stavovi autora i ne održavaju nužno stajalište Poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1