Organiziraj se ili umri (od posla) – Adminka komentira

Strka, zbrka, jurnjava svuda oko nas. A mi u miru i tišini. Mi, koji upravljamo svojim vremenom.

A vi, kakote? Upravljate li vremenom ili vas ono melje kao mlinčić kavu za espresso? Ili presavija kao klinka šalabahter koji gura u stražnji džepić pretijesnih traperica?

Ako pripadate grupi bez kormilara, pročitajte, možda uhvatite kormilo, konce i uzde svoga vremena. A oni koji to sve već znaju, uvijek mogu ponoviti. Sa smješkom, jer znaju da to sve već rade.

Nedostatak vremena postaje pravilo, a ne iznimka, a može se izbjeći organizacijom vremena koja će pak pridonijeti organizaciji prostora, života, posla, odnosa… Svega onoga za čim čovjek žudi ili što ga tišti, a ne može riješiti. Organizacijom vremena stvara se mogućnost za nove doživljaje, poslove, odnose i učenja, što obogaćuje život i podiže razinu sreće.

No, odakle krenuti? Osoba koja odluči upravljati vremenom često na toj odluci i ostane jer ne zna odakle početi. A početak je ponekad i najteži budući da uključuje suočavanje s vlastitim vremenom i načinom na koji ga se provodi ili troši, kako već tko. Dobrom analizom dnevnih aktivnosti dobiva se uvid u aktivnosti koje su žderači vremena te one kojih je potrebno više za kvalitetan život. Analiza na papiru ili zaslonu, kroz aplikaciju ili slično, sasvim je svejedno, bitno je da se učini i dobije uvid u to gdje se osoba nalazi, kako troši vrijeme i zašto.

Upravljanje vremenom vještina je koju se uspješno može savladati kroz matricu u kojoj se aktivnosti razvrstavaju prema hitnosti i bitnosti, u četiri kvadranta.

Kvadrant I, hitno i bitno: iznenadni sastanci za važne rokove, krize koje se događaju.

Kvadrant II, bitno, nije hitno: dugoročni ciljevi i strateško planiranje.

Kvadrant III, nije bitno, ali hitno: neke elektroničke poruke, telefonski pozivi, događaji i sastanci.

Kvadrant IV, nije bitno, nije hitno: aktivnosti koje se rade iz dosade ili zabave poput listanja društvenih mreža, gledanja televizije.

Kad je kvadrant izrađen, treba ga pomno promotriti i analizirati što treba činiti više, a što manje kako bi se povećala produktivnost, ali i zadovoljstvo.

Dio upravljanja vremenom mora se odnositi i na odmor. Bez odmora nema kvalitetnog rada pa je svakodnevno potrebno uvesti i razdoblja odmaranja i opuštanja, već prema vlastitim afinitetima.

Upravljanje vremenom sjajna je vještina koja se uči, a što se više usavrši, više vremena ostaje za aktivnosti koje vesele. Za sve koji ne žele umrijeti od posla, organizacija vremena je pola puta do uspjeha!

Adminka

*Stavovi izrečeni u ovom tekstu osobni su stavovi autora i ne održavaju nužno stajalište Poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1

Podijeli sadržaj: