Gaming – uzlet koji iznenađuje! – Adminka komentira

Nije prošlo još niti desetljeće otkako je ideja o gamingu u Sisačko-moslavačkoj županiji bila samo klica, a danas već svjedočimo kako je od klice izraslo lijepo stabalce i to ne samo na području ove županije nego u cijeloj zemlji. Možda je rastu ovoga stabalca pridonijela i pandemija, ali svakako je zanimljivo vidjeti kako se razvijaju stvari u industriji izrade videoigara.

Svjetski trend otpuštanja u industriji izrade videoigara Hrvatsku je prošle godine uspješno zaobišao, možda čak i zaboravio budući da je zapošljavanje u prošloj godini u ovoj industriji bilo veće nego u 2022., no ukupni prihodi i dobiti bili su ipak manji nego za vrijeme pandemije kad se više i igralo jer su ljudi bili više kod kuće.

Prema analizi hrvatske industrije izrade videoigara koju je predstavio Klaster hrvatskih proizvođača videoigara, tijekom 2023. godine u ovoj je industriji zaposleno tridesetak osoba više nego u 2022. godini te ih je bilo 532, ali je brojka puno veća kad se dodaju samozaposleni i suradnici. Ukupni prihodi industrije u 2023. su bili u padu kao i neto dobit koja je smanjena za desetak posto. Unatoč brojkama u padu, za hrvatsku industriju videoigara one su još uvijek dobre jer je pad samo destabilizirao tržište pa će i oporavak biti lakši nego u inozemstvu koje je zahvaćeno većim padovima pa čak i krahovima.

Koliko god nestvarno izgledalo prije nekoliko godina, toliko je danas industrija izrade videoigara na ovome području vrlo stvarna i postaje velikim utjecajem kako na doživljaj ovoga prostora, tako i na cijene nekretnina koje su zahvaljujući zanimanju za dolaskom u Novsku na edukacije o izradi videoigara, porasle. Još relativno nedavno, Novska je bila gradić na slavonskom rubu, a izvan njenog prstena malo je tko i znao gdje se ona nalazi. Dolaskom gaminga ovaj gradić počinje privlačiti mlade ljude koji se što zbog posla, a što zbog položaja, izgleda grada i cijene nekretnina, odlučuju ostati u njoj. Novska raste i postaje ono kako je i zamišljena – centar gaming industrije. Lijepo je svjedočiti ovome procvatu!

Izrada videoigara više nije igra već ozbiljan posao, a tome u prilog idu podaci kako šesnaest tvrtki iz branše gaminga ima više od deset zaposlenih, što je respektabilan podatak. Najveći udjel u ukupnim prihodima ostvaruju Nanobit, Pine Studio, Gamepires, Croteam, DEV i Fury Studios. U prilog razvoju industrije videoigara stavljam i podatak kako je u hrvatskoj industriji izrade videoigara zaposleno tridesetak posto žena! Ujedno je to i jedan od najvećih postotaka u Europi pa moram reći kako s ovakvim podacima gamingu predviđam uspješnu budućnost!

Nažalost, kako svaka medalja ima dvije strane, tako i ovdje postoje problemi u poslovanju koji bi se, čini se ovako ispred ekrana, mogli lako riješiti kad bi bilo malo više volje, a odnose se na dvostruko oporezivanje te oporezivanje rada kao i na prilično nepovoljnu poslovnu klimu u Hrvatskoj što u konačnici može dovesti do odlaska ovih mladih uspješnih tvrtki na neka druga, poduzetnicima povoljnija tržišta. Treba uzeti u obzir i globalnu krizu u IT sektoru pa se čim prije uhvatiti u koštac s problemima koji tište poduzetnike u industriji izrade videoigara kako bismo ih zadržali jer staro pravilo marketinga kaže da je lakše zadržati starog klijenta nego pridobiti novoga, a 10 posto naših tvrtki već je krenulo u postupak preseljenja.

U ovome se trenutku u Hrvatskoj razvija oko 150 igara čija se cijena kreće od 10 do 40 dolara. Budući da su izdavači igara uglavnom strane tvrtke, dolazimo i do problema s provizijom koja je uglavnom dosta visoka pa naši proizvođači trebaju posegnuti prilično duboko u džep kako bi financirali nastanak i izdavanje igrice koja zaradu naravno, donosi tek kad se uspije probiti na tržištu. I tu imamo jedan veliki ako… Ako proboj na tržište ne uspije, trud i investicija padaju u vodu. Izrada igrice je proces koji traje pa je u ovome poslu potrebno malo biti i prorok. Ili misliti unaprijed, promišljati trendove i zahtjeve koji tek dolaze.

Već i ptice na grani znaju da je Hrvatska mala zemlja za velike uspjehe pa je taj uspjeh zahvatio i industriju izrade videoigara jer su hrvatske videoigre na globalnoj sceni izuzetno popularne. Na platformi Steam hrvatske su videoigre bile čak tri puta zastupljenije nego igre proizvođača iz drugih zemalja. Na platformi Twitch najpopularniji je SCUM, a slijede ga Talos Principle i Serious Sam. Osim pozitivnih financijskih podataka, važno je reći kako je više od 20 posto studija za izradu videoigara odustalo od financijskih prilika koje bi imale potencijalno štetan utjecaj na igrače, poput nepoštenog reklamiranja i kockarskih mehanizama. Ne samo da su nam proizvođači videoigara uspješni nego su i pošteni! Bravo, dečki i cure! Pokazujete visoku razinu profesionalnosti i etičnosti, a to je za dobar i stabilan razvoj poslovanja itekako bitno.

Industrija izrade videoigara u Novskoj kao i na području cijele Hrvatske gledajući današnje podatke, ima svijetlu budućnost. Kako bi se održao korak s razvojem ove branše, potrebno je konstantno ulaganje u znanje. Znanje je najveće bogatstvo, pokazujemo to kao mala zemlja velikih gejmerskih uspjeha.

Čestitke svima koji su dio industrije izrade videoigara!

Adminka

*Stavovi izrečeni u ovom tekstu osobni su stavovi autora i ne održavaju nužno stajalište Poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1

 

Podijeli sadržaj: