Prva u seriji gamedev edukacija u okviru projekta Europskog digitalnog inovacijskog centra na temu Advanced level design dokazala je da je moguće u samo 18 sati napraviti impresivne virtualne svjetove. Elementi poput grayboxinga, modularnih alata, okoliša, biljaka, osvjetljenja i NPC-jeva, koji se slobodno kreću po mapi otvorenog svijeta uspješno su integrirani u navedenoj edukaciji, koja je za cilj imala pokazati napredne mogućnosti za dizajn levela u Unreal Engineu 5 i Blenderu.
Kreirana mapa poslužit će kao temelj za dodatni upgrade i dodavanje raznih gameplay elementa kroz seriju narednih edukacija, a koje će se održavati u ritmu jednom mjesečno u narednih 7 mjeseci. Teme koje će navedene edukacije obuhvaćati su sljedeće:
- Game Design, 20 h (Unreal) – fokusira na osnove dizajna igara, uključujući mehanike, dinamiku i estetiku. Polaznici uče stvarati zanimljiva iskustva igranja kroz razvoj koncepata, izradu prototipova i testiranje igrivosti. Edukacija se održava u Unreal Engineu.
- Audio & Video Design, 12 h (Unreal, DaVinci Resolve, Audacity) – daje uvod u audio i video produkciju za igre. Teme uključuju zvučne efekte, komponiranje glazbe, uređivanje videa i integraciju audiovizualnih elemenata u projekte igara kako bi se poboljšalo cjelokupno iskustvo. Na edukaciji će se koristiti i računalo za renderiranje u Inkubatoru PISMO.
- Multplayer u videoigrama, 16 h (Unreal) – praktična edukacija koja uključuje područja mrežnog programiranja, arhitekturu server-klijent, sinkronizaciju i osiguravanje neprekinutog multiplayer iskustva za igrače. Na edukaciji se koristi Unreal Engine.
- Optimizacija videoigara, 16 h – obrađuje tehnike za optimizaciju performansi igara. Teme uključuju smanjenje vremena učitavanja, optimizaciju grafike i resursa te poboljšanje broja sličica u sekundi kako bi se osigurala glatka i učinkovita igrivost na različitim platformama. Na edukaciji se koristi Unreal Engine.
- Virtualna stvarnost (VR) i proširena stvarnost (AR) u Unreal Engineu, 16 h – usmjerena na razvoj iskustava virtualne stvarnosti (VR) i proširene stvarnosti (AR) koristeći Unreal Engine. Polaznici uče o VR/AR hardveru, dizajnu korisničke interakcije i stvaranju imerzivnih okruženja.
- Fotogrametrija i snimanje pokreta (motion capture), 12 h – fokusira se na proces stvaranja 3D modela iz fotografija. Polaznici uče kako snimiti slike, obraditi ih koristeći softver za fotogrametriju te integrirati dobivene modele u igraće sustave za realističnu izradu resursa. Drugi dio uvodi osnove tehnologije snimanja pokreta. Studenti uče postaviti sustave za snimanje pokreta, snimati ljudske pokrete i primijeniti podatke za animaciju likova u igraćim sustavima
- Napredni Unreal Engine, 40 h – detaljan program o naprednim tehnikama u Unreal Engineu. Teme uključuju složeno skriptiranje pomoću Blueprinta, napredne tehnike renderiranja, strategije optimizacije i razvoj sofisticiranih mehanika igre. Trajanje edukacije je 40 sati.
Osim navedenih tema, u pripremi su i dodatne edukacije koje pokrivaju područja post processinga slika i videa (DaVinci Resolve, Photoshop), izrade digitalnih blizanaca koristeći Unreal Engine, renderiranja koristeći alate Unreal, DaVinci, Photoshop te VFX-a za videogre (Unreal – Cascade i Niagara sustavi čestica).
Edukacije su namijenjene isključivo firmama koje se bave razvojem videoigara, a termini održavanja bit će definirani naknadno. Održavat će se online putem, potpuno su besplatne i prethodno je potrebna prijava. Dovoljna je jedna prijava za sve edukacije koje vas zanimaju! Prva edukacija će krenuti 30.9. – 7.10. (6 dana) od 17 h do 20 h. Prijave na edih@rk-smz.hr i na asrdanovic@simora.hr